🎖Wielkopolscy liderzy z najwyższymi odznaczeniami województwa i kraju!

W ubiegły piątek w Centrum Integracji Społecznej w Trzciance, odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne, czyli gospodarczo-samorządowe podsumowanie 2023 roku w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

Gospodarzami spotkania byli: Jan Polcyn – prezes Forum Gospodarczego oraz Feliks Łaszcz – starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.

✅Tradycyjnym punktem wydarzenia była prelekcja ekspertów Konfederacja Lewiatan. Tym razem w relacji na żywo o legislacji i energetyce opowiedział Jakub Safjański – Dyrektor Departamentu Energii i Zmian Klimatu Konfederacji Lewiatan.

✅Oprócz podsumowania zrealizowanych inwestycji samorządowych Spotkanie Noworoczne było doskonałą okazją do wyrażenia uznania dla firm Północnej Wielkopolski – pracodawców od wielu lat działających w regionie, łącznie zapewniających miejsca pracy dla tysięcy pracowników, społecznie odpowiedzialnych i innowacyjnych!

🎖Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, za 170-letnią tradycję i ustawiczny rozwój wyróżniona została Odlewnia Żeliwa Drawski S.A. Medal z rąk senatora Adama Szejnfelda odebrał pan Ryszard Kielczyk – prezes Zarządu Drawski S.A.

Odlewnia Żeliwa Drawski, to firma zajmująca się produkcją seryjną odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego. Specjalizuje się w produkcji odlewów dla przemysłu maszynowego oraz przemysłu maszyn rolniczych. Odlewy z powodzeniem wykorzystywane są w górnictwie, kolejnictwie oraz wielu innych branżach. Produkują około 10 tysięcy ton odlewów rocznie, które zaopatrują rynek nie tylko polski, ale także i europejski.

🎖Odznaką Honorową „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” nadawanej przez Ministra Rozwoju i Technologii, wyróżnieni zostali:

▪️ Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o. : jest firmą działająca na rynku od 1992 roku. Zatrudnia obecnie ponad 700 pracowników i produkuje 14 000 ton produktów aluminiowych rocznie Obsługuje różne sektory przemysłu krajowego od przemysłu morskiego przez budownictwo i konstrukcję, transport, odnawialne źródła energii po automotiv. W 2022 roku została wyróżniona Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. W 2023 roku firma wprowadziła system oszczędności energii dzięki uruchomieniu nowej prasy P27 która jest zasilana z farmy solarnej o mocy szczytowej 6,7MWp złożonej z 11 754szt. modułów dzięki temu zredukowała zużycie energii o ok. 25% w stosunku do pras konwencjonalnych.

▪️ Copal Sp. z o.o. : rozpoczęła działalność w Trzciance w roku 1994 jako kilkuosobowa firma usługowa dokonująca prostej obróbki profili aluminiowych dla potrzeb klientów zewnętrznych. Sam skrót nazwy firmy daje informację o specyfice firmy – Centrum Obróbki Profili Aluminiowych. Prezesem Zarządu jest pan Wojciech Kurkus, a firma zatrudnia niemal 200 osób. Prawie połowa produkcji firmy COPAL w sposób bezpośredni lub pośredni trafia na rynki zagraniczne. W roku 2015 do oferty firmy wprowadzono najnowszy nasz produkt; balkony dostawne, jako jedyny producentem tego typu konstrukcji na bazie profili aluminiowych w kraju.

▪️ Meblomor S.A. : zajmuje się produkują wyposażenia okrętowego, pokładowego oraz wyposażenia obiektów lądowych. Naszymi odbiorcami są głównie stocznie krajowe i zagraniczne. Przemysł stoczniowy należy do gałęzi o znaczeniu strategicznym. Stocznie odgrywają istotną rolę m.in. dla światowego handlu, infrastruktury regionalnej, transportu, jak również dla bezpieczeństwa narodowego, za sprawą produkcji okrętów wojennych. Meblomor prowadzi swoją działalność już ponad 70 lat i zatrudnia obecnie 120 pracowników.

▪️ Asta-Net S.A. : Szczególne zasługi na rzecz rozwoju województwa wielkopolskiego firma osiągnęła poprzez realizację inwestycji z udziałem środków Unii Europejskiej. Dzięki Funduszom Europejskim wzmacniana jest konkurencyjność gospodarek państw członkowskich, podejmowana jest walka z bezrobociem, a także realizowane są działania, które pomagają w rozwoju uboższych regionów.

▪️ Plastmet Sp. z o.o. Sp. k. : nagrodzona wcześniej Odznaką Samorządu Województwa Wielkopolskiego spółka z Lubasza. Firma otrzymała wiele tytułów takich jak: Gazela Biznesu, Złoty Płatnik, czy ostatnio kolejny raz tytuł Przedsiębiorstwa Fair Play, Złoty Laur a także nagrodę Specjalną za szczególną działalność innowacyjną i pro-ekologiczną w celu zmniejszenia energochłonności urządzeń grzewczych i chłodniczych w gastronomii.

▪️ Dora Metal Sp. z o.o. : Działający od 1992 roku w Czarnkowie, wiodący producent profesjonalnych urządzeń i mebli dla gastronomii. Firma zatrudnia ponad 170 osób. Od pierwszego dnia produkcji po dziś dzień, misją firmy Dora Metal kreuje rozwój wyposażenia kuchni wchodząc na rynki nie tylko europejskie, ale też bardzo odległe. Jest producentem znanym i cenionym w wielu krajach. Firma poznaje oczekiwania i dobiera najlepsze rozwiązania, które znalazły swoje miejsce w ponad 150 000 obiektów w kraju i za granicą. Dostarcza wyposażenie gastronomiczne do ponad 25 krajów m.in. do Niemiec, Francji, Czech, Holandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Węgier, Szwecji, Danii, Włoch, Austrii, Estonii, Litwy, Łotwy oraz Belgii.

▪️ Metrolog Sp. z o.o. : Firma Metrolog powstała w 1991 roku jako przedsiębiorstwo inżynierskie świadczące usługi dla sektora energetyki cieplnej. Przedsiębiorstwo na przestrzeni lat rozwinęło się do ponad 200-osobowej spółki prawa handlowego. Obecnie firma Metrolog należy do wiodących producentów kompaktowych węzłów cieplnych na rynku polskim, oferuje kompleksową realizację inwestycji z zakresu energetyki cieplnej, a także budowy systemów uzdatniania wody. Bazując na zdobytym doświadczeniu dostarcza energooszczędne i ekologiczne, zorientowane na bezpieczeństwo i funkcjonalność rozwiązania. W ramach prowadzonej działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej przedsiębiorstwo realizuje inwestycje na terenie całego kraju, a także na wybranych rynkach krajów europejskich.

▪️ Drukarnia Interak Sp. z o.o. : firma będąca jednym z większych pracodawców regionu Warto dodać, że dostarczają produkty do ponad 40 różnych państw z całego świata, zapewniając klientom obsługę w ich ojczystym języku. Dzięki unikalnemu połączeniu międzynarodowej certyfikacji, dbałości o środowisko, procesom obsługi klienta z gotowymi rozwiązaniami informatycznymi i procesowymi, tworzą holistyczne, dedykowane rozwiązania, spełniające najwyższe normy etyczne, środowiskowe i jakościowe dla klientów.

▪️ Meble VOX S.A. : w listopadzie ubiegłego roku VOX został uhonorowany prestiżową nagrodą Digital Excellence Awards 2023. To wyróżnienie potwierdza zaangażowanie marki w innowacyjne rozwiązania oraz zdolność dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się środowiska biznesowego, w tym do zdolności transformacji organizacji w erze cyfrowej.

Odznaka jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem nadawanym w uznaniu zasług poniesionych na rzecz rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej w tym w uzyskaniu korzystnych efektów ekonomicznych we wdrażaniu nowych innowacyjnych technologii lub metod zarządzania decydujących o wzroście gospodarczym.

Odznaki honorowe w imieniu Krzysztofa Hetmana – Ministra Rozwoju i Technologii, wręczył pan Tadeusz Teterus.

🎖Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego z 18 stycznia 2024 roku na wniosek Forum Gospodarczego – Związku Pracodawców Północnej Wielkopolski LEWIATAN wyróżniono Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” firmy:

▪️ Drukarnia Interak Sp. z o.o.: firma działająca od 1989 roku z siedzibą w Grzępach, która z czasem stała się jednym z największych i technologicznie zaawansowanych przedsiębiorstw poligraficznych w Polsce. Średnio zatrudnia ok 370 osób rocznie co ma fundamentalne znaczenie dla rynku pracy w regionie. Jako pierwsza drukarnia w Polsce i jedna z pierwszych w Europie, została partnerem ONZ w zakresie Planu Zrównoważonego Rozwoju.

▪️ Meble VOX S.A.: Firma z Czerwonaka działająca od 1989 roku, zatrudniająca ok 500 osób, posiadająca zakłady produkcyjny m.in. w Czarnkowie. Produkty VOX powstają w myśl idei „Human Touch”, zgodnie z którą w centrum zainteresowania jest człowiek, oraz w oparciu o metodologię design thinking, która koncentruje się na głębokim zrozumieniu problemów i potrzeb użytkowników. Nowatorskie projekty marki VOX powstają m.in. przy współpracy z uczelniami – SWPS, School of Form, Collegium da Vinci, które tak jak Grupa Kapitałowa VOX, wchodzą w skład Human Touch Group.  Dzięki takiemu podejściu, oferta firmy wyróżnia się na rynku, a VOX od lat jest jedną z  najbardziej innowacyjnych marek w branży.

▪️ Plastmet Sp. z o.o. Sp. k.: Działająca od 1989 roku w Lubaszu, jest producentem mebli ze stali nierdzewnej oraz malowanych proszkowo ze stali zwykłej mebli i urządzenia dla gastronomii, okapów wentylacyjnych, mebli laboratoryjnych, socjalnych, medycznych, warsztatowych i magazynowych. Firma zatrudnia ok 150 osób, a produkty spółki trafiają do największych sieci handlowych, szkół, przedszkoli, restauracji, hoteli, domów opieki społecznej, wojska. Plastmet to synonim bezkompromisowej jakości. Produkty firmy są wszędzie tam, gdzie liczy się wygoda i trwałość, ale też estetyka i zdrowie. Meble projektowane i tworzone w naszej fabryce są cenione w Polsce, ale również w Niemczech, Skandynawii, Austrii czy Szwajcarii. Firma od lat zaangażowana w sprawy społeczne, pomoc lokalną i humanitarną.

▪️ Asta-net S.A. Spółka z Piły obecna na rynku od 1989 roku nieustannie inwestuje w technologie przyszłości, produkty oraz sieć umożliwiając swoim klientom kontakt z bliskimi, dostęp do rozrywki czy rozwój biznesu. Strategia rozwoju firmy opiera się na stałym wzbogacaniu oferty, inwestycjach w innowacje oraz unowocześnianiu infrastruktury. Firma zatrudnia niemal 130 osób ASTA-NET bardzo dużo inwestuje w budowę nowych sieci w standardzie FTTH, jednocześnie modernizując sieci HFC do standardu FTTH, tak aby w perspektywie kilku lat na 95 proc. zasięgu abonenci mieli dostęp do światłowodu.. Jako wirtualny operator MVNO świadczy również usługi telefonii komórkowej w zasięgu 5G.

Odznaki honorowe wręczył Jacek Bogusławski – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego wraz z radnymi sejmiku województwa wielkopolskiego: Mirosławą Rutkowską-Krupka oraz Adamem Bogrycewiczem.

Odznakę honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” nadaje się za całokształt działalności zawodowej, społecznej na rzecz województwa wielkopolskiego, za wybitną działalność gospodarczą, kulturalną i społeczną dla rozwoju województwa.

🎖Podziękowania „Za wieloletnią działalność i wpływ na rozwój gospodarki regionu” otrzymali:

▪️ Biuro Usług Rachunkowych „OPTIMUM” Janina Kłos: Firma z Czarnkowa, działająca od 1995 roku. Zajmująca się działalnością rachunkowo-księgową i doradztwo podatkowym. Wieloletni członek Forum Gospodarczego.

▪️ „PAEL – PROJEKT” Jarosław Pałasz: Firma z Trzcianki, obchodząca w tym roku trzydziestolecie działalności. Zajmuje się projektowaniem, nadzorem, kierowaniem robotami w branży elektrycznej.

▪️ Przedsiębiorstwo Handlowe „JARPEX” Jadwiga Bytyń: Firma z Czarnkowa, która w ubiegłym roku obchodziła 45 lat działalności. Istnieje od 28 listopada 1978 roku, a fundamentem działalności jest branża handlowa: kwiaty, meble, wynajem lokali handlowych.

▪️ MB MERCBED Przemysław Bednarek: Firma z Lubasza z dwudziestosiedmioletnim stażem. Specjalizuje się w sprzedaży części samochodowych dla marki Mercedes. Firmę cechuje kompleksowa obsługa klienta z całej Polski, Europy. Posiada części do najnowszych modeli Mercedesa.

▪️ Usługi Transportowe Wojciech Ławiński: Firma z Czarnkowa założona w 1991 roku przez Wojciecha Ławińskiego. Specjalizuje się w przewozie towarów krajowym i międzynarodowym. Od lat stanowi logistyczne i transportowe wsparcie wielu lokalnych firm.

▪️ Hurtownia Owoców i Warzyw Cytrusowych Wojciech Kasztelan Wiesław Wróblewski: Firma z Trzcianki założona w 1997 roku, od niemal 30 lat zajmująca się sprzedażą hurtową owoców i warzyw. Wieloletni członek Forum Gospodarczego.

▪️ Piekarnia „BOCHENEK” LESZEK STOLARSKI: Piekarnia Bochenek z Trzcianki, założona w 1991 roku przez pana Leszka Stolarskiego niemal 30 osób, to znana marka w powiecie i poza jego granicami. Wypieki firmy, wielokrotnie nagradzane i doceniane, można znaleźć obecnie w setkach sklepów.

▪️ Odlewnia Żeliwa DRAWSKI S.A.: Firma z Drawskiego Młyna działa na rynku od 170 lat. W tym roku obchodzi swój jubileusz. Firma zajmująca się produkcją seryjną odlewów z żeliwa szarego i sferoidalnego. Specjalizuje się w produkcji odlewów dla przemysłu maszynowego oraz przemysłu maszyn rolniczych. Odlewy z powodzeniem wykorzystywane są w górnictwie, kolejnictwie oraz wielu innych branżach. Produkują około 10 tysięcy ton odlewów rocznie, które zaopatrują rynek nie tylko polski, ale także i europejski

▪️ Steico Sp. Z o.o.: Spółka założona w 1986 roku, zatrudniająca niemal 1500 osób. Koncern STEICO, jako światowy lider w produkcji materiałów termoizolacyjnych z włókien drzewnych opracowuje, produkuje i sprzedaje ekologiczne produkty budowlane z surowców odnawialnych. STEICO jest jedynym producentem w branży, który oferuje zintegrowany system budowlany, w którym innowacyjne konstrukcje drewniane i ekologiczne materiały izolacyjne wzajemnie się uzupełniają. Mecenas sportu, lokalny lider szkolnictwa branżowego.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym firmom Północnej Wielkopolski! Ich długoletnia działalność to przede wszystkim obraz silnej marki i zbudowanej reputacji. Oprócz wypracowania wyników ekonomicznych, budują silne więzi z lokalną społecznością. Jesteśmy dumni, że możemy być tego częścią!