Wybory samorządowe zbliżają się dużymi krokami. Już niedługo, bo 7 kwietnia, jako Mieszkańcy weźmiemy udział w święcie demokracji i na kolejną kadencję wybierzemy władze samorządowe. Przed nami więc moment, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie: jaki powinien być burmistrz, wójt, radny i co ma z tym wspólnego gospodarka? Jak widzą to przedsiębiorcy i czego oczekują od przyszłych samorządowców?

Forum Gospodarcze Pracodawców Północnej Wielkopolski  Lewiatan zrzesza kilkadziesiąt firm, głównie prowadzących działalność na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Jest więc rzeczą oczywistą, że zależy nam na tym, aby samorządy i ich szefowie rozumieli gospodarkę i mieli świadomość jej roli i wpływu na poziom i warunki życia Mieszkańców naszego regionu. 

Jako pracodawcy zapewniamy miejsca pracy, inwestujemy, sponsorujemy i wspieramy charytatywnie wiele dziedzin życia obywateli i w końcu z podatków naszych i naszych pracowników pochodzą pieniądze, którymi później zarządzają samorządy. Nie jest więc obojętne komu taką rolę powierzamy – komu ufamy, że zrobi to najlepiej.  Zdaniem pracodawców, których reprezentujemy, potrzebujemy w samorządach partnerów rozumiejących jak istotne jest,  aby region rozwijał się gospodarczo, jak istotne jest współdziałanie dla takiego rozwoju. Czego zatem oczekujemy od samorządów? Z pewnością tworzenia sprzyjających warunków dla środowiska gospodarczego i rozwoju naszych firm. Korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej i ogólnego rozwoju gmin, miast i powiatów to klucz dla silnych samorządów, a w konsekwencji lepszego życia mieszkańców. Bardzo istotnym elementem jest również zdolność do  organizowania życia Mieszkańcom, żeby chcieli tu być i mieli perspektywy bytu dla siebie i swoich rodzin, bo bez nich trudno sobie wyobrazić rozwój gospodarczy. 

Jako przedsiębiorcy wiemy, jak istotne jest to, kto stoi na czele urzędów – bo rola burmistrza, wójta czy starosty to nic innego jak zarządzanie firmą. Może trochę na innych zasadach, ale jednak zarządzanie. 

Według opinii pracodawców, kandydat na stanowisko burmistrza, wójta czy starosty powinien mieć zatem wiedzę na temat zarządzania, doświadczenie w samorządzie i w kierowaniu ludźmi, powinien znać realia gospodarcze. Nie powinien natomiast traktować wyborów jako przygody. Zarządzanie samorządem powinno zatem działać jak w firmie – z silnym i odpowiedzialnym szefem na czele, który jest świadomy realiów i wie czym jest rachunek ekonomiczny.

Spokój, odpowiedzialność, doświadczenie – to cechy pożądane w biznesie i cechy, które powinien mieć przyszły samorządowiec.

Takie są oczekiwania przedsiębiorców, które jako Prezes Forum Gospodarczego jestem zobowiązany w imieniu naszych członków przedstawić. Zdajemy sobie sprawę, że być może nie wszyscy podzielają nasze oczekiwania, ale byłoby dobrze, aby przy wyborach brać pod uwagę też nasz – przedsiębiorców, punkt widzenia. 

Wszystkim Mieszkańcom życzę, aby w wyborczych obietnicach znaleźli zdrowy rozsądek i szansę na rozwój małej ojczyzny.

Z poważaniem,

/-/ Jan Polcyn

Prezes Forum Gospodarczego Związku Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan